2017 Award Winners

On Wednesday 15 November over 200 attendees squeezed into NoVacancy Gallery at the QV in Melbourne to hear the announcement of the annual ArchiTeam Awards. With almost 130 entries it was our biggest ArchiTeam Awards to date.

Architecture Architecture scooped the pool with three awards – two for Dark Horse, including the coveted ArchiTeam Medal and a Small Project Medal commendation for their project Together Apart. They were also joint winners of the Residential New category (sponsored by Valley Windows) alongside po-co Architecture and their project Tess and JJ’s House.

Light Corridor House by FIGR Architecture Studio won two awards, Residential Alterations and Additions (sponsored by Aussie Gutter Protection), and their project Datum House was awarded a commendation in the Residential New category.

Workshop Bros Glen Waverley by Studio Esteta won the Commercial Award and ArchiTeam member Warwick Mihaly of Mihaly Slocombe was honoured to receive the Contribution Award for his work on Panfilo.

In the Medal categories, Richmond Hill by Melbourne Design Studios (MDS) was awarded the Sustainability Medal and Cairo Studio by Nicholas Agius Architects won the Small Project Medal.

Congratulations to all ArchiTeam members who were finalists and those who received commendations and awards. A complete list of all awards can be found listed below.

You can listen to some of the finalists speak about their projects this Friday night at the Awards Finalists Presentation at NoVacancy gallery, more information here.

The People’s Choice Award is still up for grabs. The exhibition of all entries is open until Saturday 25 November, so keep voting for your favourite entries for the People’s Choice Award here

ArchiTeam would like to thank all the members who entered this year’s awards, together with our sponsors and Judges who assisted us in making the 2017 ArchiTeam Awards such a success.

The Judges of this year’s awards were Albert Mo, Awards Chair (Architects EAT), Karen Alcock, (MAArchitects), Grant Amon, (Grant Amon Architects) Grace Mortlock, Other Architects) Aaron Peters, (Vokes and Peters), Emma Telfer, (Open House Melbourne) and Fiona Winzar, (Fred Architecture).

The annual ArchiTeam Awards celebrate the contribution of small, medium and emerging practices to the Australian architectural landscape.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Commercial
Winner- Commercial
Studio Esteta - Workshop Bros Glen Waverley
Winner- Commercial
Studio Esteta - Workshop Bros Glen Waverley
Winner- Commercial
Studio Esteta - Workshop Bros Glen Waverley
Winner
Studio Esteta - Workshop Bros Glen Waverley
Commendations
Krisna Cheung - Cubby office
Olaver Architecture - Primo
Finalists
Dreamer - Norton Legal
Mihaly Slocombe - Barre Body
Entrants
Dreamer - Norton Legal
Ed Ewers Architecture - Victoria University "Hacker Space"
Ewert Leaf - Neptune Food and Wine
Grant Amon Architects - Astra Ski Lodge
Krisna Cheung Architects Pty Ltd - Cubby office
Loke Architects - KX CBD
mcmahon and nerlich - 388 elizabeth
Mihaly Slocombe - Barre Body
Olaver Architecture - Primo
peter vernon architects - Sovereign Radiology
Pham Tuan Viet Architects - Three Red Stripes Restaurant
PNEU Architects - KLANG & CO asian food depot
Project 12 Architecture - Nike Sydney Sales Office
Studio Esteta - Fleetwood Office
Studio Esteta - Workshop Bros Glen Waverley
Studio Esteta - The Sonic
Tan Architects - Jesson Tan/White Mojo
ZILKA Studio - PleatPod
Community
Entrant
Peter Hogg and Toby Reed Architects - Melbourne Quaker Center
Entrant
Peter Hogg and Toby Reed Architects - Melbourne Quaker Center
Entrant
Peter Hogg and Toby Reed Architects - Melbourne Quaker Center
Entrants
Peter Hogg and Toby Reed Architects - Melbourne Quaker Center
Residential - New
Joint Winners - Residential New
po-co Architecture - Tess + JJ's House
Joint Winners - Residential New
po-co Architecture - Tess + JJ's House
Joint Winners - Residential New
po-co Architecture - Tess + JJ's House
Joint Winners - Residential New & ArchiTeam Medal Winner
Architecture Architecture - Dark Horse
Joint Winners - Residential New & ArchiTeam Medal Winner
Architecture Architecture - Dark Horse
Joint Winners - Residential New & ArchiTeam Medal Winner
Architecture Architecture - Dark Horse
Winner
Architecture Architecture - Dark Horse
po-co Architecture - Tess + JJ's House
Commendations
FIGR Architecture Studio - Datum House
CplusC Architectural Workshop - Aquas Perma Solar Firma
Finalists
Moloney Architects - Two Halves
Topology Studio - South Melbourne Beach House
Entrants
Architecture Architecture - Dark Horse
BOARCH - Roof House
CplusC Architectural Workshop - Aquas Perma Solar Firma
CplusC Architectural Workshop - Living Screen House
Dan Webster Architecture - Martha Cove
Field Office Architecture - Mount Macedon House
Field Office of Architecture - Roses Gap House
FIGR Architecture Studio - Courtyard House
FIGR Architecture Studio - Datum House
Foomann Architects - Lygon
Green Sheep Collective - Alphington Townhouses
Green Sheep Collective - Northcote Solar Home
Irons McDuff Architecture - Ramp House
Jarchitecture - Somme
Melbourne Design Studios (MDS) - Richmond Hill
Moloney Architects - Two Halves
po-co Architecture - Tess + JJ's House
Project 12 Architecture - Philip Island Beach House
REFRESH*DESIGN - Habitat on Terrace
Shane Denman Architects - 2A Concrete
Shane Denman Architects - House on Guido
Shane Denman Architects - Java2
3 Townhouses in Balmain - Terence Yong Architecture
South Melbourne Beach House - Topology Studio
Residential - Alterations
Winner - Residential Alterations
FIGR Architecture Studio - Light Corridor House
Winner - Residential Alterations
FIGR Architecture Studio - Light Corridor House
Winner - Residential Alterations
FIGR Architecture Studio - Light Corridor House
Winner
FIGR Architecture Studio - Light Corridor House
Commendations
Northbourne Architecture + Design - PerfPad
Sonelo Design Studio - Elgin Street Residence
Foomann Architects - Ballantyne
Finalists
A for Architecture - Valiant House
Nicholas Agius Architects - Cairo Studio
Mihaly Slocombe - Joyful House
Architecture Architecture - Fifty Fifty
Entrants
A for Architecture - Valiant House
Apparte Studio - Curtain Cottage
Architecture Architecture - The Skin Job
Architecture Architecture - Together Apart
Architecture Architecture - Fifty Fifty
Ben Callery Architects - Glide House
Ben Callery Architects - Curvy house
Bijl Architecture - Burrawong House
BOARCH - Roof House
Broad Architecture - Sandringham House
Bryant Alsop - Park House
Bryant Alsop - Oak House
Bryant Alsop - Elgin House
Bryant Alsop - Grasmere
FIGR Architecture Studio - Light Corridor House
Foomann Architects - Ballantyne
Green Sheep Collective - Smart Home
Green Sheep Collective - Jill's House
Guild Architects - Playtime
Hindley & Co - Newtown House
Hindley & Co - Albert Park House
Inbetween Architecture - Upside Down House
Inbetween Architecture - Ruffey Lake House
Jos Tan Architects - Brunswick Californian
Lai Cheong Brown - Clerestory House
LAXSTUDIOS - 27 50 PENT-PLAYHOUSE
Madeleine Blanchfield Architects - Clovelly House II
Madeleine Blanchfield Architects - Queens Park House
Mark Lam Architect - Stealth House
Marnie Whittaker Architect - Peregian Beach House
mcmahon and nerlich - jigsaw house
Michelle Grey - Home Sweet Home
Mihaly Slocombe - Joyful House
MODO Architecture - Open House
Nic Owen Architects - Pond House "Marrandillas"
Nicholas Agius Architects - Cairo Studio
Northbourne Architecture + Design - PerfPad
Olaver Architecture - Thornbury House
OMG Architects - ALTona ALTeration
OOF! architecture - LongRoom House
Perversi-Brooks Architects - Mexican Swiss Chalet - Malmsbury House
Renjie Teoh Architect - Miller Renovations
Richard Kerr Architecture - Soudan House
Robert Nichol & sons - Crisp House, Collingwood
rosstang Architects - Dixon Chambers
Sarah Kahn Architect - Garden Wall House
Sheri Haby Architects - Gable House
Sonelo Design Studio - Elgin Street Residence
Statkus Architecture - Edwardian Thong
Statkus Architecture - Gestalt Northcote
VThree Architecture - The Barkly
Warc Studio - Screen House
Windust Architects x Interiors - Carlton Terrace
Winter Architecture - Port Melbourne House
Winter Architecture - Fitzroy North House
YSC Architects - Patch House | Mount Eliza
Unbuilt
Commendation - Unbuilt
Nervegna Reed Architecture - 30km Master Plan for Dazhou
Commendation - Unbuilt
Nervegna Reed Architecture - 30km Master Plan for Dazhou
Commendation - Unbuilt
Nervegna Reed Architecture - 30km Master Plan for Dazhou
Winner
-
Commendations
Nervegna Reed Architecture - 30km Master Plan for Dazhou
Entrants
Architecture Architecture - The Drift
Architecture Koen - Chestnuts
Atelier Red+Black - Endless Summer
Davidov Partners Architects - Ewingsdale Residence
Ewert Leaf - 45 Orrong Road
Hindley & Co - City of Light and Dark
Justin Mallia Architecture - Port Melbourne mixed use
kuhnellco architecture - Cappy's House
Madeleine Blanchfield Architects - Bayview
mcmahon and nerlich - the melody house
Nervegna Reed Architecture - 30km Master Plan for Dazhou
Nervegna Reed Architecture - NGV Splatter Pavilion
Northbourne Architecture + Design - HashtagHouse
Perversi-Brooks Architects - In the Round - Bauhaus Museum Dessau
Rara Architecture - Upe Miera
RNAl Architects - Phillip Island Beach House
Steffen Welsch Architects - Solar Flip
Steffen Welsch Architects - Us
Woollan Hamlett Architects - Gasworks Arts Park - Courtyard Refresh
YSC Architects - ecoSANCTUARY | Golden Beach
Contribution Award
Winner - Contribution
Warwick Mihaly - Panfilo
Winner
Warwick Mihaly - Panfilo
Entrants
Warwick Mihaly - Panfilo
Small Project Medal
Winner - Small Project Medal
Nicholas Agius Architecture - Cairo Studio
Winner - Small Project Medal
Nicholas Agius Architecture - Cairo Studio
Winner - Small Project Medal
Nicholas Agius Architecture - Cairo Studio
Winner
Nicholas Agius Architecture - Cairo Studio
Commendations
Architecture Architecture - Together Apart
Mihaly Slocombe - Barre Body
Sustainability Medal
Winner - Sustainability Medal
Melbourne Design Studios (MDS) - Richmond Hill
Winner - Sustainability Medal
Melbourne Design Studios (MDS) - Richmond Hill
Winner - Sustainability Medal
Melbourne Design Studios (MDS) - Richmond Hill
Winner
Melbourne Design Studios - Richmond Hill
Commendations
Fooman Architects - Ballantyne
Irons McDuff Architecture - Ramp House
ArchiTeam Medal
Joint Winners - Residential New & ArchiTeam Medal Winner
Architecture Architecture - Dark Horse
Joint Winners - Residential New & ArchiTeam Medal Winner
Architecture Architecture - Dark Horse
Joint Winners - Residential New & ArchiTeam Medal Winner
Architecture Architecture - Dark Horse
Winner
Architecture Architecture - Dark Horse